Uprawy na grządkach, sadzonki w mini szklarniach, biomasa z kompostownika. Kwiaty i warzywa na wiosnę
Własne kwiaty i warzywa na wiosnę – nie przegap sezonu
Domowa lub przydomowa mini szklarnia, lub warzywniak to coś, co może mieć każdy. Uprawa ziół, drobnych owoców i kwiatów nie musi być trudna. Należy się tylko do niej odpowiednio przygotować, a potem siać i sadzić w odpowiednim momencie.
Warto przy tym zastosować się do wskazówek ekspertów. W sieci nie brak poradników, jak i kiedy siać określone warzywa na wiosnę.
Mini szklarnia – Inspekt – Ziołownik
Dyskretny, łatwy w montażu oraz niedrogi sprzęt, który może być wykorzystywany całorocznie lub sezonowo. Urzeczywistnia marzenie osób pragnących mieć świeże zioła w kuchni, na balkonie lub blisko domu.
Inspekt otwarty – używany jako ziołownik i do wzrostu sadzonek. Do zastosowania w domu i na zewnątrz – na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Znakomity do uprawy sałatek, rzodkiewek, szczypiorku, oraz ziół. Świeżutkie aromatyczne warzywa korzeniowe, błyskawicznie lądują na talerzu.
Mini szklarnia –na balkon i taras. Szklarnia posiada przezroczystą kopułę z pokrywą na zawiasach. Kopułę można w dowolnej chwili zdjąć, kiedy rośliny osiągną odpowiedni etap wzrostu. Szklarnia pozwala również z nasion uzyskać sadzonki do przyszłego wysadzenia.
Inspekt + hotel dla owadów – wersja do postawienia na zewnątrz. Służy do uprawy roślin wymagających dobrego zapylenia. Pod skrzynią na uprawy znajduje się hotel dla owadów.
Grządki podwyższane
Podwyższone grządki możemy stawiać na niemal każdym podłożu. Nie tylko na działce lub w ogrodzie, ale i na podwórku przed domem czy na tarasie. Każda z nich może służyć jako szklarnia.
W podwyższone grządki możemy dodawać warstwowo:
- kompost z odpadów roślin,
- bogaty w minerały nawóz,
- odpowiednio dobraną ziemię.
Dzięki temu ziemia w skrzyniach niemal nie wymaga pielenia, będzie wilgotna i dobrze spulchniona.
Obok zaplanowanych upraw warzyw , w podwyższone grządki warto siać rośliny w dobrym sąsiedztwie. Hyzop lekarski oraz bazylia, zwabią zapylające owady. Nasturcje nagietki czy aksamitki odstraszą szkodniki.
Szklarnia z grządki podwyższonej na warzywa i inne rośliny
Szklarnia powstanie z grządki, kiedy przykryjemy ją folią lub innym przezroczystym materiałem.
Stolik do roślin – pomocniczy stolik do sadzenia.
Bardzo przydatny na działce i w ogrodzie. Zaprojektowany tak, aby służyć wiele sezonów. Blat pokryty blachą ocynkowaną. Odporny na korozję, gładki i łatwozmywalny.
Stolik do roślin może być wykorzystany w rozmaity sposób:
- do flancowania,
- przygotowania potraw w plenerze itp.
Kwietniki i Donice Drewniane
Drewniane donice sprawdzają się na zewnątrz i wewnątrz budynków. Dekorują salony, korytarze i balkony. Są ozdobą ogródków gastronomicznych, alejek i skwerów. Duże donice ogrodowe, wykorzystywane są również jako grządki na podwyższeniu.
Oferujemy:
doniczki drewniane – do domu, na balkon, na taras
doniczki z pergolą – do uprawy roślin pnących
duże donice ogrodowe drewniane
kwietniki drewniane
etażerki na kwiaty, zioła i inne rośliny ozdobne

Kompostowniki – sposób na zdrowe warzywa
Kompostowniki na działce lub w ogrodzie spełniają bardzo pożyteczną funkcję. Gromadzi się w ich odpady roślinne oraz resztki żywności (z wyłączeniem odpadków mięsnych). Odpady te, przerabiają się w żyzną biomasę.
Korzystając z kompostownika, nie musimy liści, drobnych gałązek czy chwastów wywozić, więc oszczędzamy na ich utylizacji. Nie musimy ich również palić. Nie giną wtedy drobne stworzenia i nie zatruwamy powietrza.
Oferujemy dwa typy kompostowników:
Kompostowniki drewniane – otwarte zagrody do składowania większych i mniejszych części roślin. Do drewnianych kompostowników, można wrzucać praktycznie wszystkie odpady zielone, pochodzące z miejsca uprawy.
Kompostowniki plastikowe – do gromadzenia skoszonej trawy, liści i gałązek. Mają konstrukcję modułową. Zostały wyposażone w system nawadniający. Czasami pojawia się potrzeba zwiększenia objętości kompostownika. Dokładamy wtedy jeden moduł.
Warzywa na wiosnę – podsumowanie
Oferujemy różnego rodzaju sprzęt do uprawy roślin dekoracyjnych, na warzywa, jarzyny i drobne owoce.
- Kompostowniki w dwóch rodzajach: drewniane oraz plastikowe.
Kompostownik drewniany służy do składowania zarówno dużych (gałęzie), jak i mniejszych odpadów.
Kompostownik plastikowy to zbiornik na drobne części zielone. Na trawę pozostałą po koszeniu oraz zagrabione liście.
Do każdego rodzaju kompostownika dodajemy siatkę ochronną. Kładzie się ją pod kompostownikiem, blokując wejście kretom. Krety wchodzą do kompostownika w poszukiwaniu ślimaków.
Warzywa na nawozie z kompostownika, są pozbawione nieznanych dodatków.
- Mini szklarnie – inspekty
Oferujemy mini szklarnie z kopułą płaską oraz trapezową. Kopuły miniszklarni są ruchome. Można je w dowolnym momencie ściągnąć. Kopułę szklarni ściągamy wtedy, kiedy warzywa osiągną określony pułap wzrostu.
Mini szklarnia może stać zarówno w domu, jak i na podwórku. Zainstalowana w mieszkaniu, to świetny sposób na świeże zioła w kuchni. Szklarnia nie zajmuje wiele miejsca. Jest wyposażona w półkę, na której można postawić przydatne akcesoria. Np. nawóz do warzyw, ziemię w worku czy narzędzia do naszego małego ogródka.
Do każdej szklarni, dołączamy materiał izolujący na dno skrzyni. Rozściełamy go przed wysypaniem ziemi.
Na zewnątrz polecamy typ szklarni z hotelem dla owadów. W takiej mini szklarni warto uwzględnić bazylię i hyzop lekarski. Rośliny te przyciągną owady zapylające do naszej uprawy. Ważne, by w odpowiednim momencie wzrostu roślin zdjąć kopułę miniszklarni. Czyli dać naszym skrzydlatym sprzymierzeńcom dostęp do kwiatów.
- Uprawy w grządkach podwyższonych – skrzynie na uprawy
W grządkach możemy posadzić flance warzyw, które wyrosły w mini szklarni, albo siać w nich bezpośrednio. Również one mogą stanowić szklarnie, jeżeli przykryjemy folią temperatury wysiane lub zasadzone warzywa i kwiaty.
Drewniane skrzynie można postawić niemal na każdym podłożu. Na kafelkach, betonie lub kamienistym gruncie. Można w nich nakładać poszczególnymi partiami ziemię oraz masę z kompostownika. Typy kaskadowe pozwalają sadzić warzywa o rozmaitych systemach korzeniowych.
- Donice drewniane
Drewniane donice, można również wykorzystać do uprawy warzyw, jako podwyższone grządki. Świetnie sprawdzą się na balkonach. W okresie przymrozków przykryte folią skrzynie na nóżkach stają się mini szklarniami, chroniącymi wrażliwe sadzonki. A kiedy skończą się przymrozki, możemy do nich sadzić flance pomidorów. Zazwyczaj po 25 maja, gdy temperatura nie spada już poniżej 13 stopni.